Michael Edward Palin  Urodzony 5.05.1943 w Sheffield, Yorkshire. Uczęszczał do Shrewsbury oraz Brasenose College. Ukończył wydział historii w Oxfordzie. W pierwszych latach studiów grywał poważne role w studenckich grupach teatralnych, później poznał Terry'ego Jonesa i wraz z nim rozpoczął pisanie skeczy i występy w przedstawieniach komediowych. Po studiach nawiązał współpracę z Davidem Frostem z telewizji. Wspólnie z Jonesem stworzył seryjny program satyryczny "The Complete and Utter History of Britain", którego odcinki obejmowały okres historyczny od zarania ludzkości do czasów Olivera Cromwella. Współpracuje z telewizją, pisze książki dla dzieci, jest autorem kilku scenariuszy filmowych. Uważany jest za najbardziej wszechstronnie utalentowanego aktora ze wszystkich członków grupy Monty Python. Sławę przyniosły mu role w filmach "Jabberwocky" i "Rybka zwana Wandą". Jego dokumentalny program telewizyjny "W 80 dni dookoła świata", będący zapisem podróży jaką przebył różnymi środkami lokomocji na trasie opisanej przez Juliusza Verne'a, cieszył się ogromną popularnością w Wielkiej Brytanii, gdzie obejrzało go około 13 milionów widzów.
|
John Marwood Cleese  Urodzony 27.10.1939 w Weston-Super-Mare, Somerset. Najwyższy z Pythonów (ok. 2 metry wzrostu) uczęszczał do St. Peter's Preparatory School; Clifton College i Downing College. Ukończył wydział prawa na uniwersytecie w Cambridge. Wstąpił do studenckiej grupy teatralnej Footlights Club. Pisał skecze, występował na scenie. Z Cambridge Circus odbył tournee po USA i Nowej Zelandii. W latach 1961-64 współtworzył znaną satyryczną audycję radiową "I'm Sorry I'll Read That Again" ("Przepraszam, przeczytam to jeszcze raz"). Jako pierwszy z późniejszych Pythonów rozpoczął współpracę z telewizją. Jest uważany za najwiekszą gwiazdę - aktora spośród członków grupy. Współpracę przy "Latającym Cyrku" zakończył po trzeciej serii. Zaczął wtedy pisać scenariusz do kolejnego serialu telewizyjnego "Hotel Zacisze", który odniósł ogromny sukces nie tylko w Wielkiej Brytanii. Pisze scenariusze i książki (z psychiatrą Robinem Skynnerem napisał "Families - How To Survive Them" i "Live and How to Survive it"), występuje jako aktor - ogromny sukces przyniosła mu rola w filmie "Rybka zwana Wandą", za którą został nagrodzony nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej. Od początku lat siedemdziesiątych zajmuje się produkcją filmów reklamowych we własnej spółce Video Arts. Uważany jest za jednego z najzabawniejszych tworców swego pokolenia. Jest laureatem amerykańskiej nagrody Emmy za udział w programie telewizyjnym "Cheers".
|
Graham Chapman  Urodzony 8.01.1941 w Leicester, Midlands - zmarł 4.10.1989. Ukończył Melton Mowbray Grammar School, Emmanuel College oraz medycynę w Cambridge. Do Footlights Club wstąpił na drugim roku studiów. W 1962 roku w czasie swego ostatniego roku na uczelni, wystąpił po raz pierwszy na scenie. Grywał w Cambridge Circus i w tym samym czasie odbywał praktykę w szpitalu. Zrezygnował ostatecznie z wykonywania wyuczonego zawodu podczas pracy przy programie "The Frost Report". Pisał scenariusze, najcześciej wspólnie z Cleesem m.in. do programów Marty Feldmana. W 1974 roku napisał na wpół fantastyczną opowieść o swoim życiu pt. "A liar's Autobiography" ("Autobiografia kłamcy"). Pisywał scenariusze filmowe, występował jako aktor. Spośród członków grupy Monty Python był jedynym homoseksualistą - czego nie ukrywał. W 1972 roku należał do wspołzałożycieli pisma "Gay News". Zmarł na raka krtani.
|
Eric Idle  Urodzony 29.03.1943 w South Shields, County Durham. Uczęszczał do Royal School w Wolverhampton i Pembroke College. Zaczął studiować filologię angielską na uniwersytecie w Cambridge w 1962 roku, kiedy to Cleese kończył swoją edukację w tej słynnej uczelni. Starszego kolegę poznał w Footlights Club, którego został prezesem w sezonie 1964/65. Po odejściu Idle'a właściwie zakończyła się doskonała tradycja tego studenckiego teatru, który w kolejnych latach ograniczał swoje występy jedynie do murów uczelni. Zakładając ze swymi kolegami grupę Monty Python, Idle był tym, który miał na swoim koncie stosunkowo najmniej sukcesów. Dopiero w "Latającym Cyrku" i filmach dane mu było wykazać się prawdziwym talentem. Przede wszystkim zadziwiała jego umiejętność bawienia się słowami - bohaterem jednego z najsłynniejszych skeczy jego autorstwa był człowiek mówiący anagramami. Po ukończeniu prac związanych "Latającym Cyrkiem" Idle pozostał wierny telewizji realizując dla BBC-2 program "Rutland Weekend Television", który był pełną zabawnych skeczy parodią telewizji. Do jednego z programów Idle zaprosił Neila Innesa, który już wcześniej współpracował z Pythonami i pisał dla nich piosenki. Innes napisał piosenkę bardzo przypominającą utwory Beatlesów. Została ona zaprezentowana w teledysku zrealizowanym w stylu Richarda Lestera "A Hard Day's Night". Tak zrodził się pomysł na słynny film telewizyjny pt. "The Rutles", którego Idle był scenarzystą i współproducentem. Była to quazi-dokumentalna historia zespołu The Rutles do złudzenia przypominająca dzieje grupy The Beatles, w której wystąpili m.in. Mick Jagger, Paul Simon i... George Harrison. W następnych latach Idle nadal współpracował z telewizją, występował jako aktor, pisał i wydawał książki. Spośród wszystkich Pythonów jest najbardziej utalentowany muzycznie. Wiekszość piosenek grupy jest jego kompozycji (np. słynna obecnie "Always Look on the Bright Side of Life"). W 1988 roku Idle zadebiutował na scenie operowej w przedstawieniu "Mikado". Jest prezesem wytwórni filmowej Prominent Features.
|
Terry Vance Gilliam  Urodzony 22.10.1940 w Medicine Lake, Minneapolis. Jedyny Amerykanin w grupie Monty Python. Dzieciństwo spędził w Minneapolis w stanie Minnesota, na początku lat pięćdziesiątych przeniósł się z rodziną do Los Angeles. Tam ukończył Occidental College, gdzie studiował nauki polityczne. Wcześniej uczęszczał do Birmingham High School. Na początku lat sześćdziesiątych przenosi się na trzy lata do Nowego Jorku. Tam uczęszcza na kursy filmowe, uczy się podstaw animacji, jak również pracuje jako redaktor pisma "Help!" założonego przez Harveya Kurtzmana, oraz ilustrator gazet codziennych. W 1965 roku przyjeżdża do Europy, a dwa lata póżniej osiada w Londynie. Tam rozpoczyna współpracę z programami rozrywkowymi TV jako twórca wstawek animowanych. W "Latającym Cyrku Monty Pythona" tworzy animowane skecze, sporadycznie występuje jako aktor. Coraz bardziej znużony animacją, postanawia poświęcić się reżyserii. Współreżyseruje filmy Pythonów z Terry Jonesem, zaś w 1977 roku debiutuje jako samodzielny reżyser filmem "Jabberwocky". Kolejne filmy przynoszą mu coraz większe uznanie na świecie. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Złotego Globusa za film "Brazil", Srebrnego Medalu na festiwalu w Wenecji za "The Fisher King", oraz kilku nominacji do Oscara. Zafascynowany średniowieczem jest współscenarzystą wszystkich reżyserowanych przez siebie filmów zawsze pełnych odniesień do tej epoki historycznej.
|
Terry Jones  Urodzony 1.02.1942 w Colwyn Bay, w Północnej Walii. Jedyny Walijczyk spośród Pythonów. Uczęszczał do Church of England Primary School, Royal Grammar School at Guildford i St. Edmund Hall College. Ukończył wydział filologii angielskiej w Oxfordzie. Od lat szkolnych marzył o byciu aktorem i poetą. Występował w studenckich grupach teatralnych. Wspólnie z Palinem pisywał skecze. Współpracę z telewizją rozpoczął od pisania skeczy do "The Frost Report". Już w trakcie pracy nad "Latającym Cyrkiem Monty Pythona" zainteresował się reżyserią i sztuką montażu. Był współreżyserem badź reżyserem filmów zrealizowanych przez całą grupę. Jest autorem wielu książek dla dzieci, jak rownież naukowej dysertacji poświęconej Chaucerowi pt. "Chauser's Knight - the Portrait of a Medieval Mercenary". Pisze scenariusze, reżyseruje filmy, czasami występuje jako aktor, a w wolnym czasie zajmuje się organizowaniem przyjęć na zlecenie, dawaniem recitali oraz sprzedażą damskiej bielizny. |